Kolejny weekend listopada tym razem obfituje w premiery kinowe. Są wśród nich thrillery („Zwierzęta nocy”, „9. życie Louisa Draxa”), dramaty („Światło między oceanami”), komediodramaty („Opieka domowa”), a także intensywnie reklamowane kino spod znaku fantasy („Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”) oraz animacja dla najmłodszych („Wilk w owczej skórze”). Ale jeśli komuś to nie wystarczy, to może wybrać się na przedpremierowe pokazy filmu „The Rolling Stones Olé Olé Olé!” – pokazującego ich tegoroczną trasę koncertową po Ameryce Południowej. Natomiast przyszły tydzień, to aż trzy seanse jednorazowe w ramach cyklicznych spotkań: DKF Klaps w WDK, DKF Zorza i Kina Konesera w kinie Helios.
PREMIERA! „Zwierzęta nocy” - W związku z tym, że ten film miał światową premierę ponad dwa miesiące temu możemy znaleźć pierwsze opinie na jego temat, pierwsze oceny. A są one w zdecydowanej większości bardzo, bardzo dobre. I w jakimś stopniu to nawet nie dziwi, ponieważ Jake Gyllenhall, który gra tu jedną z głównych ról ma ostatnio niebywałe szczęście (a może talent) do występowania w nieprzeciętnych filmach. Nowy film Toma Forda, autora „Samotnego mężczyzny” opowiada historię dość niezwykłą. Oto kobieta otrzymuje od swojego byłego męża, z którym nie jest już ponad 15 lat prezent w postaci książki. Książki, którą jako obiecujący pisarz napisał sam. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie jej treść. Pełno tu przemocy i brutalności, ale najważniejsze w tym jest to, że bohaterka w książce odnajduje odbicie rzeczywistości, w jakiej się znajduje. Czyżby szykowała się zemsta za rozstanie? (RK)
PREMIERA! „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” – Autorkom scenariusza do tego filmu jest sama autorka książki, na podstawie której on powstał. A jest nią Joanne Kathleen Rowling – kobieta, która stworzyła Harry’ego Pottera. Nie dziwi więc, że mamy do czynienia z historią familijną przygodą fantasy, pełną magii i – jak podaje tytuł – fantastycznych zwierząt. Jak podaje opis: „Akcja filmu "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" rozpoczyna się w 1926 roku. Newt Scamander wraca z wielkiej wyprawy, której celem było odnalezienie i opisanie szeregu fantastycznych zwierząt. Jego krótki pobyt w Nowym Jorku mógłby przejść niezauważony, gdyby nie pewien nie-czar (tj. amerykański mugol) o imieniu Jakub, źle skierowany magiczny przypadek oraz ucieczka kilku fantastycznych zwierząt Newta. Wszystko to może spowodować nie lada kłopoty, zarówno dla świata magicznego, jak i nie-czarów”. Dla fanów twórczości pani Rowling i Pottera film zdecydowanie obowiązkowy. Reżyserią zajął się David Yates, który wcześniej wyreżyserował trzy (w a zasadzie to filmowo cztery) części przygód „Harry’ego Pottera”. (DN)
PREMIERA! „Światło między oceanami” – To historia na podstawie światowego bestsellera, którego – jak czytamy na ulotce reklamowej – „okrzyknięto literacką sensacją i przetłumaczono na ponad 40 języków”. Z pozoru to historia dla kobiet, ale tak naprawdę to historia uniwersalna - dla kobiet i mężczyzn, starych i młodych. Dla każdego. Bo bliska życia. Oto kochająca się para, która żyje na wyspie u wybrzeży Australii. Mają tylko jeden problem. Bezskutecznie, a długo starają się o dziecko. Pewnego dnia zdarza się cud. Do brzegu dobija łódko, a w niej… dziecko. Pełni wątpliwości przyjmują dziecko jako swoje. Ich radość trwa do czasu, kiedy na horyzoncie pokazuje się poszukująca dziecka zrozpaczona matka. Już zwiastun tego filmu sugeruje historię bardzo uczuciową, ale zarazem pełną dramatyzmu; historię pełną ludzkich odruchów, ale również rozpaczy i wątpliwości. W rolach głównych Michael Fassbender, Alicia Vikander oraz Rachel Wisz jako poszukująca matka. (RK)
PREMIERA! „9. życie Louisa Draxa” – Kolejna filmowa historia, której bazą stała się literatura. To thriller reżysera „Piranii 3D” i „Rogów”. To opowieść o dziewięciolatku, który w dniu swoich urodzin ulega wypadkowi i zapada w śpiączkę. Ów dzieciak nie jest typowym kilkulatkiem, ponieważ od zawsze prześladował go pech, którego ciężko racjonalnie wytłumaczyć. Dopiero wypadek, któremu ulega, sprawia, że zanany neurolog, swoją drogą kochający się w matce chłopca, stara się wytłumaczyć przyczynę dziwnych sytuacji, jakie spotkały chłopca. Ale tak naprawdę, jak to w tego typu filmach bywa, jest to początek wszystkich problemów. (DN)
PREMIERA! „Wilk w owczej skórze” - Kolejna propozycja dla najmłodszych, która nie przychodzi do nas z Hollywood a z Rosji. Co dziś już raczej warte odnotowania. A jak z Rosji to z kim w roli głównej, jak nie z wilkiem. Choć z jego identyfikacją może być tu akurat trochę ciężko. Tytułowy wilk bowiem za sprawą niefortunnego zaklęcia zostanie przemieniony w… owcę! Tym sposobem będzie musiał się nauczyć żyć w owczym stadzie i reagować na niebezpieczeństwo ze strony wilków właśnie. Warto odnotować, że za wypełniony humorem dubbing odpowiada tu „Studio PRL”, które na swoim koncie ma takie hity jak „Kraina lodu”, „Merida Waleczna”, „Ralph Demolka”, „Gnomeo i Julia” czy „Zaplątani”. (RK)
PREMIERA! „Opieka domowa” - Czeskie, a w tym przypadku nawet czesko-słowackie kino zawsze w cenie. Odkąd pamiętam filmy naszych południowych sąsiadów cieszyły się zawsze dobrą publicznością i, przede wszystkim, jej zadowoleniem. Może dlatego, że chyba nikt inny jak Czesi właśnie potrafią w dramat codzienności wpleść dawkę zdrowego i potrzebnego przecież humoru. „Opieka domowa” to opowieść o pielęgniarce opiekującej się chorymi ludźmi w ich własnych domach, która w pewnym momencie swojego życia sama będzie potrzebowała takiej pomocy. Film Horáka jest nagradzany na wielu festiwalach filmowych na całym świecie. Na zeszłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Karlove Vary otrzymał nagrodę dla Najlepszej Aktorki. Reżyser Slávek Horák otrzymał natomiast nagrodę „Director to Watch”, a główna aktorka nagrodę FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Palm Springs. Aktorka Alena Mihulová otrzymała również Czeskiego Lwa dla Najlepszej Aktorki 2015 roku. (RK)
SEANSE PRZEDPREMIEROWE! (19-21.11, kino Zorza) - „The Rolling Stones Olé Olé Olé!” – To zapis trasy koncertowej jednego z najbardziej znanych i wiekowych zespołów, którego nikomu specjalnie przedstawiać nie trzeba. Rolling Stonesi wyruszali w tę trasę w tym roku 2016, a ich celem była Ameryka Południowa i w sumie 10 jej krajów., m.in.: Chile, Argentyna, Brazylia. Dziesiątą była Kuba - miejsce, gdzie Stonesi nigdy wcześniej nie wystąpili. Już samo to dla wszystkich, włącznie z samym zespołem, było niesamowitym przeżyciem. O randze tego wydarzenia świadczą same liczby: 1 200 000 widzów obejrzało koncert w Hawanie. Natomiast blisko połowę filmu to właśnie zapis koncertów plenerowych, które są esencją całości. (DN)
Jeśli komuś nie uda się obejrzeć przedpremierowo tego niezwykłego dokumentu, będzie miał jeszcze okazję zobaczyć go chociażby w poniedziałek, 28 listopada o godz. 19:00 w ramach DKF Klaps w WDK. (DN)
PONADTO W TYGODNIU WARTO ZOBACZYĆ – SEANSE JEDNORAZOWE
„Zaklęte rewiry” - seans w ramach DKF Klaps w WDK (poniedziałek, 21.11, godz. 19:00) – To klasyka polskiego kina z roku 1975. To jeden z tych filmów, o którym chyba wszyscy słyszeli, ale niekoniecznie wszyscy już widzieli. Teraz nadarza się okazja, by nadrobić tę zaległość. Co do samej historii, to „Zaklęte rewiry” to opowieść o młodym chłopaki ze wsi, Romanie Boryczko (w tę rolę wciela się młodziutki Marek Kondrat), który przyjeżdża do miasta i rozpoczyna pracę w jednej z hotelowych restauracji. Jego droga kariery w gastronomii zaczyna się pomywacza. Szybko też awansuje, ale na tej drodze do awansu dostrzega zależność, która polega na tym, by do czegoś dojść, trzeba - po pierwsze - znosić pomiatanie i upokarzanie ze strony „starych wyjadaczy”, a po drugie – samemu stać się cynikiem i cwaniakiem, który wie, komu i kiedy się podlizać. Rewelacyjnego Kondratowi partneruje równie rewelacyjny Roman Wilhelmi. Natomiast dodatkową zachętą do obejrzenia tego – jak to ktoś kiedyś powiedział - filmu z klasą Janusza Majewskiego niech stanie się to, że będzie można zobaczyć jego kopię po rekonstrukcji cyfrowej. (DN)
„Egzamin” – seans w ramach DKF Zorza (wtorek, 22.11, godz. 19:00) - Podczas listopadowego spotkania DKF Zorza zaprasza na film EGZAMIN, nagrodzony za najlepszą reżyserię w Cannes, najnowszy obraz Cristiana Mungiu, laureata Złotej Palmy za „4 miesiące, 3 tygodnie, 2 dni”. Piaty pełnometrażowy film rumuńskiego reżysera to realistyczny i przenikliwy obraz współczesnego człowieka rozdartego między wyznawanymi wartościami, a coraz dalej idącymi kompromisami.
Romeo Aldea żyje od lat w małżeństwie, w którym nie ma miłości. Z uwagi na dobro dziecka odsuwa od siebie decyzję o rozwodzie, jednocześnie utrzymując potajemne kontakty z kochanką. Najważniejsze jest dla niego szczęście dorastającej córki, dla której zrobiłby wszystko. Próbuje stworzyć jej jak najlepsze warunki do startu w dorosłe życie i marzy o tym, by celująco zdała maturę, a potem wyjechała na studia do Wielkiej Brytanii. Jednak w obliczu dramatycznego zdarzenia bezgraniczna miłość i dobre chęci okażą się niewystarczające. Kłamstwa, hipokryzja i konieczność kompromisów uruchamiają lawinę wydarzeń, które wystawią mężczyznę i jego bliskich na próbę. (Karolina Marciszewska – prowadząca DKF Zorza)
„Człowiek” - seans w ramach Kina Konesera w kinie Helios przy al. Powstańców Warszawy (środa, 23.11, godz. 19:00) – "Jestem jednym spośród 7 miliardów ludzi na Ziemi. Od 40 lat fotografuję naszą planetę i różnorodność jej mieszkańców, ale cały czas mam wrażenie, że ludzkość nie zrobiła żadnego postępu. Nadal nie potrafimy żyć razem i zastanawiam się, dlaczego tak się dzieje. Nie szukam odpowiedzi w statystykach czy analizach, ale w samym człowieku" – tłumaczy Yann Arthus-Bertrand, reżyser tego filmu. „Człowiek” zdaje się być swoistym rozwinięciem „Gadających głów” Kieślowskiego. Ale rozwinięciem totalnym. O ile Kieślowski zadawał zawsze te same, trzy pytania Polakom w różnym wieku, o tyle tutaj ekipa filmowa wraz z dziennikarzami „uderza” z zestawem 40 pytań do ludzi z najróżniejszych zakątków naszego świata. Jaki osiągnęli efekt? Co chcieli nam przez to powiedzieć? Nie dowiemy się, jeśli nie obejrzymy. (RK)
Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Drogi użytkowniku! Trafiłeś na archiwalną wersję działu kinowego. Filmowe newsy, bieżący repertuar kin oraz filmotekę znajdziesz w nowej odsłonie serwisu.